Roczny plan podróży

roczny-plan-podrozy

Ustalenie rocznego planu podróży nie jest określeniem każdego szczegółu dotyczących wszystkich naszych wyjazdów. Jest to zdefiniowanie najważniejszych, ogólnych kwestii, które pomogą najbardziej efektywnie i szczęśliwie wykorzystać nadchodzący rok. Szczególnie przydatne dla osób uwielbiających podróżowanie i nie koniecznie dysponującym ogromnym budżetem.

W poście skupię się na określeniu tych właśnie najważniejszych rzeczy, czyli: gdzie pojedziemy, na jak długo, w jakim terminie i ile chcemy (możemy) na to wydać. Pokaże jak my stworzyliśmy roczny plan podróży oraz odpowiem na pytanie dla najbardziej zszokowanych tym postem “dlaczego warto planować podróże na cały rok”.

Najważniejsze kwestie


1) Gdzie jedziemy?

Pierwszą rzeczą jaką robię to wypisuję gdzie się chciałabym się wybrać w moim życiu (niekoniecznie w kolejnym roku). Tworzę tzw. Bucket List (z angielskiego “lista rzeczy, które chcemy zobaczyć zanim umrzemy”). W oparciu o tą listę staram się wybrać przynajmniej jedno miejsce do odwiedzenia w nadchodzącym roku. Ponadto wypisuję sobie miejsca, które fajnie byłoby odwiedzić, jeśli chodzi o bliższe wycieczki.

bucketlist

Wspólnie z Tomkiem zrobiliśmy naszą listę w grudniu zeszłego roku. Wybraliśmy kilka miejsc, gdzie chcielibyśmy pojechać i mniej więcej okres w jakim chcielibyśmy się tam udać.

2) Na jak długo jedziemy?

Robimy sobie zazwyczaj 2 lub 3 dłuższe tury wakacji w ciągu roku. Wybieramy się na okres od 5 dni do 2 tygodni. W Europie zazwyczaj to są 5 dni, chyba że robimy coś outdoorowego, to dłużej. Z kolei jeśli lecimy gdzieś kilkanaście godzin, to raczej zostajemy na 2 tygodnie.

3) W jakim okresie jedziemy?

Nasze wyjazdy zależą w dużej mierze od różnych czynników, które wpływają na nasz wybór:

 • sezonowości
  • Japonię chcemy zobaczyć złotą jesienią, bo podobno jest piękna (a wiosną już byliśmy)
  • pobliskie i weekendowe wycieczki chcemy zrobić jak będzie ciepło
  • wyjazd na snowboard do Livigno jak jeszcze będzie śnieg
  • wycieczka samochodowa do Włoch lub Francji planujemy we wrześniu kiedy jeszcze będzie ciepło ale już nie upalnie
 • dni ustawowo wolnych
  • w Wielkanoc pojedziemy prawdopodobnie do Włoch
  • majowe wolne czwartki wykorzystamy pewno na dłuższe weekendowe wycieczki (bierzemy piątki wolne)
 • czynniki niezależne od nas / wypadkowe
  • Tomek został wysłany na konferencję do Paryża, a ja po prostu do niego doleciałam (odpadł nam koszt biletu lotniczego za Tomka)
  • jedziemy do Kluczborka, bo w połowie kwietnia musimy odebrać psa z okolic Częstochowy

4) Ile chcemy / możemy / powinniśmy wydać na podróż?

Mamy kilka kategorii, które z góry wiemy ile chce na nie wydać. A jest to:

 • cena za bilet lotniczy
 • średnia cena noclegu za jaką jesteś skłonny zapłacić
 • średni wydatek dzienny na jedzenie
 • wolna kwota (przejazdy, atrakcje, pamiątki)

Nie wyliczamy wszystkiego dokładnie, a jedynie zaokrąglamy nasze przypuszczenia, bo konkrety możemy dokładniej zaplanować przed wyjazdem. Sprawdzamy tylko mniej więcej ile mogą kosztować bilety lotnicze oraz pozostałe punkty. W tym celu przeszukujemy porównywarki biletów, hoteli i przeglądamy fora internetowe lub blogi.

Jak to wygląda z naszem planem na ten rok?


W pierwotnym planie planowaliśmy wyjazd na Islandię, do Portugalii i wycieczkę samochodową po północnych Włoszech lub wschodniej Francji. Tomek jednak wyczaił bosko tanie bilety do Japonii (900 zł w dwie strony) i dlatego zamieniliśmy Islandię i Portugalię na Japonię.

Oto nasza rozpiska wyjazdów na ten rok. Budżet zawsze jest podany na 2 osoby.

Styczeń Marzec Kwiecień Sierpień Wrzesień Październik
Paryż Włochy Berlin Livigno* Polska Włochy (Dolomity) Włochy lub Francja Japonia
2 dni 4 – 5 dni 2 dni 7 dni 3 dni 3 – 4 dni 5 – 7 dni 14 dni
450 euro 250 euro 200 euro 400 euro 100 euro 250 euro 500 euro 3000 euro

*tylko Magda

Ponadto zaplanowaliśmy jeszcze wycieczki na weekendy, ale bez określonej daty. Zależy nam aby było już ciepło dlatego wybierzemy się na nie w Maju, Czerwcu, Lipcu lub Sierpniu. Kolejność nie gra roli.

 • Wrocław
 • Warszawa
 • Berlin
 • Czeski Krumlov (Czechy)
 • Upper Danube (Niemcy)

Do naszej listy dodamy więcej wycieczek w naszym rejonie gdzie mieszkamy (czyli okolice Monachium).

Jeżeli kogoś dziwią budżety. My naprawdę wolimy wydać te pieniądze na podróże niż na nowy telewizor 🙂 (nie mamy nic do nowych telewizorów! po prostu to nie nasza rzecz).

Dlaczego tworzymy roczny plan podróży?


Lubię mieć wszystko pod kontrolą i korzystać z życia jak najlepiej. Takie planowanie zdecydowanie pozwala zobaczyć mi większą ilość miejsc nie wydając przy tym fortuny.

Gdybym miała podsumowując w kilku punktach dlaczego planuje swoje wakacje wcześniej, powody byłby następujące:

 • Mój budżet jest ograniczony i nie chce ponieść niepotrzebnych wydatków
 • Muszę wiedzieć ile muszę odłożyć na moje wyjazdy
 • Wykorzystuję nasze urlopy jak najefektywniej, aby wyjeżdżać jak najczęściej
 • Wybieram się podczas najlepszych warunków pogodowych

1. Mój budżet jest ograniczony i nie chce ponieść niepotrzebnych wydatków

Planowanie wyjazdu ze znacznym wyprzedzeniem, pomaga mi dużo oszczędzić i nie wydać zbędnej gotówki. Zaoszczędzić mogę na kilku kwestiach:

 • bilecie lotniczym, jeśli trafię na dobrą promocję
 • noclegach, bo mam większy wybór tańszych noclegów
 • przejazdach, bo sprawdzam najtańsze opcje
 • atrakcjach, bo sprawdzam ceny tego co chcę zobaczyć i decyduje się tylko na kilka (na te najlepsze)

Na sam początek skupię się jedynie na bilecie lotniczym. Zazwyczaj jest to jeden z największych kosztów jakie ponosimy. Resztę kosztów omówię w kolejnym poście, kiedy przestawię jak dokładnie planuje swoje podróże.

To nie jest tak, że w jednym roku zaplanowałam wyjazd do Gruzji i kropka. Zawsze w głowie mamy kilka miejsc. Czasami właśnie tani bilet decyduje gdzie pojedziemy w nadchodzącym roku. Śledzimy fly4free i czekamy na jakaś ciekawą promocję. Także cel naszej podróży może się zmienić, jeśli pojawi się jakaś super oferta, ale tylko jeśli był on na naszej liście miejsc do odwiedzenia.

2. Muszę wiedzieć ile muszę odłożyć na moje wyjazdy

Jeśli jest to większy wyjazd, może okazać się, iż muszę odkładać pieniądze przez jakiś czas, aby spokojnie i bezstresowo sobie na niego pozwolić i cieszyć się nim. Całą zaplanowaną kwotę dzielę przez liczbę miesięcy, które zostały mi do wyjazdu i odkładam sobie taką kwotę.

3. Wykorzystuję nasze urlopy jak najefektywniej, aby wyjeżdżać jak najczęściej

Jeżeli w kalendarzu wypada gdzieś wolny czwartek, to bierzemy piątek wolny, robimy sobie długi weekend i jedziemy na wycieczkę. Czasami aby przedłużyć sobie weekend, bierzemy po prostu piątek lub poniedziałek wolny, bez czekania na czwartkową okazję.

Na dłuższe wypady również staramy się wyjeżdżać, aby zahaczyć o jakiś dzień ustawowo wolny. Mamy wtedy więcej wolnych dni, które możemy wykorzystać na więcej weekendowych wycieczek.

4. Wybieram się podczas najlepszych warunków pogodowych

Sprawdzam kiedy najlepiej jest się wybrać do mojej destynacji. W przypadku Azji Południowo-Wschodniej występuje tam pora deszczowa, więc lepiej nie lecieć się w tym okresie. Na treking w góry lepiej jest mi wybrać się jest latem albo wczesną jesienią, kiedy nie ma już śniegów.

hop-hop-podrozo

W jednym z następnych postów, przedstawię swój proces planowania już ze szczegółami i krótszym wyprzedzeniem czasowym niż rok 🙂

A czy Wy tworzycie listę podróży na cały rok? Gdzie wybieracie się w tym roku?

Spodobał Ci się post? Podziel się nim...

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mazurki/domains/ogryzekpomaranczy.pl/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405