PODRÓŻE

Jak wybrać dobry hostel? 12 wskazówek

Dobry hostel nie jest trudno znaleźć, trzeba tylko trochę poświęcić czasu i mieć na uwadze punkty, które znajdują się poniżej. Dobry hostel to coś więcej, niż tylko miejsce do spania, to ludzie którzy w nim przebywają. Korzystałam z hosteli, które nie były najlepsze ale bardzo mi się tam podobało, właśnie ze względu na ludzi. Z kolei hostele, które miały wszystko, czasami wiały nudą.

Ważne jest, aby zatrzymać się w hostelu, który zna oczekiwania podróżników. Dzięki temu czerpiemy więcej z podróży. Kiedy szukam dobrego hostelu, to jest kilka rzeczy, którymi się kieruje podczas wyboru.

1. Cena – tanio nie znaczy lepiej

My Polacy mamy naturalną skłonności do wyszukiwania najtańszych opcji. Często bywa tak, że najtańsze hostele są zazwyczaj obskurne, mają niewygodne łóżka, prysznice są brudne, lokalizacja jest beznadziejna, albo jest bardzo głośno. Dopłać kilka złotych więcej (dosłownie tylko kilka) i wybierz lepszą miejscówę. Będziesz później sobie dziękował.

2. Dodatkowe koszta

Tyczy się to pierwszego punktu. Sprawdź koniecznie czy są jakieś dodatkowe opłaty. Czasami bywa tak, że cena jest fajna, ale na miejscu musisz zapłacić za prześcieradło, WiFi jest płatne, a śniadanie jest obowiązkowe do wykupienia.

Na pewnym podróżniczym blogu znalazłam fajne porównanie. Niektóre hostele działają jak tanie linie lotnicze. W cenie mamy podstawowe łóżko, a za resztę musimy dodatkowo płacić.

3. Sprawdź śniadanie

Niestety często śniadanie w hostelach w Europie składa się z musli, mleka i kawy. W Azji to wygląda już trochę lepiej. Jeżeli śniadanie jest wliczone w cenę, to wybierz taki hostel, którego śniadanie na pewno będzie obfite i korzystne. Śniadanie to też idealny moment, żeby zrobić sobie przekąski na drogę co również zmniejszy twoje koszty na jedzenie. Jeżeli nie jesteś rannym ptaszkiem, sprawdź godziny o jakich serwowane jest śniadanie. Żeby nie było, że po wykupieniu, nie zdążysz z niego skorzystać.

collage2

4. Lokalizacja – w centrum nie musi być najlepiej

Nie sugeruj się opisem w stylu “najlepsza lokalizacja w centrum”, tylko faktycznie sprawdź na Google Maps gdzie znajduje się hostel. Przykładowo w samym centrum Wrocławia latem jest bardzo głośno, a ja w nocy potrzebuję się zregenerować, a nie śnić o imprezie.

Ponadto w większych miastach ciężko stwierdzić, jaka to idealna lokalizacja. Często główne atrakcje nie są blisko siebie. Dlatego bardziej kieruje się tym czy blisko jest do komunikacji miejskiej, gdzie mogę skoczyć w zaplanowane miejsca.

5. Opinie – warto poczytać

Nie szukam hostelu, który ma same idealne opinie, bo wtedy jest to coś dziwnego. Nie ma idealnego hostelu. Chcę się dowiedzieć zarówno o prawdziwych plusach i minusach hostelu. Szukam też tych bardziej wrażliwych opinii, który mają ogromny wpływ na moją decyzję. Szczególnie zwracam uwagę na opinie dotyczące obsługi i czystości. Jeśli kilka osób pisze, że w pokojach jest brudno albo znaleźli roztocza w poduszkach, od razu zamykam okienko w przeglądarce tego hostelu.

DSC_0276

6. Kuchnia a własne jedzenie

Jeśli planuje wyjazd do droższego kraju, możliwe, że śniadania i kolacje będę chciał zjeść w hostelu, aby ograniczyć swoje wydatki. Dlatego czysta kuchnia z podstawowym wyposażeniem jest dla mnie niezbędna.

DSC_0010

7. Łazienka – jakość i ilość

Czasami łazienka znajduje się w pokoju, a czasami na piętrze. Dla mnie obydwie wersje są w porządku. Przeraża mnie jednak fakt jednego prysznica na 5 pokoi, który każdy z nich mieści przykładowo 10 osób. 50 osób do jednego prysznica to trochę za dużo. Nie chcę czekać godziny albo wstawać o świecie, aby być pierwsza w łazience.

8. Szafki z kłódką

Zaskakujące jest, że w niektórych hostelach nie mają szafek z kłódką. Powinny one być standardem, szczególnie jeśli śpisz w wieloosobowym pokoju. Podróżując z elektroniką i z większa ilością gotówki przy sobie, zabezpieczone szafki to mus! Często bywa tak, że za kłódki jest dorzucana opłata, co mi się nie podoba. Dla pewności zawsze zabieram ze sobą swoją kłódkę.

9. Darmowy Internet

Internet podczas podróży przydaje się zawsze, dlatego hostel z darmowym WiFi i komputerem stacjonarnym usprawnia podróżnikom życie.

10. Wspólna przestrzeń

Najlepsze hostele to takie, które oferują przestrzeń dla podróżników, gdzie mogą poznać się i wspólnie spędzić czas. Takie miejsce ułatwia szczególnie samotnym podróżnikom społeczne interakcje.

11. Zorganizowane atrakcje

Naprawdę dobre hostele organizują różne aktywności, takie jak wycieczki, imprezy, grille, lub cokolwiek innego, co interesowałoby ludzi.

DSC_0119

12. Kompetentna obsługa

Hostel tworzą jego pracownicy. Kiedy znajduję obsługę, która jest przyjazna, pomocna i ma ogromną wiedzę na temat miejsca, w którym jestem, o wiele bardziej lubię ten hostel. Nie ma nic gorszego niż obsługa, która ma Cię gdzieś. Hostel jest jak dom i chcesz aby ludzie witali Cię jak członka rodziny. Hostel to nie tani hotel, a miejsce z niesamowitym klimatem. Poczytaj opinie na temat hostelu i poszukaj informacji na temat jego pracowników.

Jeśli wybieram hostel, nie oznacza, że ma to wszystko co wymieniłam, ale powinien mieć w większości. Hostel bez wymienionych punktów, nie rozumie potrzeb swoich gości. Rozumiem, że różni ludzie to różne potrzeby i nie ma idealnego hostelu. Szafki nie mają kłódki? To zabieram swoją. Prysznice są brudne? Zawsze mam ze sobą klapki. Dla mnie liczy się po prostu bezpieczeństwo i komfort.

Co zawsze zabieram ze sobą, kiedy śpię w hostelu?

  • Kłódka – jak pisałam, bo aby ją wypożyczyć to muszę dodatkowo zapłacić
  • Klapki pod prysznic – nigdy nie wiem co spotkam pod prysznicem
  • Stopery do uszu – do stłumienia hałasu niekoniecznie z zewnątrz a z łóżka wyżej
  • Ręcznik – jeśli hostel pobiera dodatkową opłatę to zawszę biorę szybkoschnący

Gdzie szukam hosteli?

  • Wyszukiwarki Hosteli
    • http://www.hostelworld.com/hostels
    • http://www.hostelbookers.com/
  • Bezpośrednio na stronach hosteli
    Kiedyś z ciekawości sprawdziłam stronę hostelu, jaki pojawił się w wyszukiwarce. Okazało się, że cena na stronie była tańsza o 10% niż w wyszukiwarce. Dlatego czasami rezerwuję nocleg bezpośrednio na stronie hostelu.

Jak pisałam, to ludzie tworzą rewelacyjny hostel. Nawet najbrzydszy hostel będzie najlepszym, jeśli spotkasz fajnych ludzi. Hostele, które wiedzą, że nam jako podróżnikom zależy na najlepszych przeżyciu, a nie biorą tylko od nas pieniądze i zapominają o swoich gościach. Chciałabym się zatrzymać w takim miejscu, któremu zależy na moim dobrym spędzonym czasie.

Czy są jeszcze jakieś kwestie, którymi się kierujesz wyborem hosteli? Co jest dla Ciebie najważniejsze podczas takiego wyboru?

Spodobał Ci się post? Podziel się nim...