PODRÓŻE

Subiektywny przewodnik po Tokio

Tokio jest miastem bardzo specyficznym. Każda stolica ma to do siebie, że jest inna niż reszta kraju. Możecie nie wierzyć ale jest to największe miasto na świecie uwzględniając obszar metropolitalny, liczbę ludności i zagęszczenie. Nie każdy może czuć się w takim miejscu dobrze, bo ogrom i charakter Japonii po prostu może trochę przytłaczać tak jak w filmie „Lost in translation / Między słowami”. Swoją drogą bardzo fajny film, polecam!

Najłatwiej ogarnąć Tokio patrząc przez pryzmat stacji metra. Oczywiście nie przy każdej stacji metra znajdziemy coś ciekawego ale możemy wyróżnić kilka głównych stacji m.in. Asakusa, Shinjuku, Shibuya, Ikebukuro, Ueno i Roppongi.

Całą mapę tokijskiego metra znajdziecie tutaj.

Dlatego większość miejsc przeze mnie opisanych znajdziecie posługując się mapą metra. Na koniec znajdziecie kilka dodatkowych miejsc oraz ich adresy.

ASAKUSA


Okolica, gdzie można jeszcze poczuć atmosferę Tokio minionych lat.

asakusa-map

Najważniejszym punktem w tej okolicy jest świątynia Sensō-ji (3). Dlatego warto zacząć od południa, aby wejść bramą Kaminarimon (1) i pójść wzdłuż ulicą Nakamise (2), na której jest masa sklepików z pamiątkami.

senso-ji

Jeżeli mało Wam pamiątek albo japońskich produktów, to polecam ulicę Shin-Nakamise (4) (równoległa do Nakamise). Jeżeli też zgłodniejecie, tam na pewno znajdziecie jakąś knajpę.

Asakusa znajduje się zaraz przy rzece Sumida, dlatego warto przejść się przez park Sumida (5), który leży równolegle do rzeki. A stamtąd będziecie mieć dobry widok na budynek browaru Asahi (6) z tzw. “złota kupka” (sama tak nazywa przez Japończyków).

budynek-asahi

AKIHABARA


Nie ma dla konkretnego miejsca w tej okolicy. Tam po prostu idzie się po ulicy i chłonie co się widzi. Najlepiej wieczorem, bo neony robią lepsze wrażenie. Szliśmy ulicą i co nas zaciekawiło to tam zaglądaliśmy. Kilka miejsc, w których byliśmy albo byśmy poszli jakby więcej czasu pozwalało.

akihabara-map

Pachinko – salony ze specyficznymi automatami do gry przypominająca bilard i pinball.
Jeden z nich znajduje się niedaleko sklepy UNIQLO zaraz przy stacji Akihabara.

Salony gier – jak Taito Station (1)

gra

Sklepy z mangą, czyli japońskimi komiksami.
-> Akihabara Gamers (2)
-> Toranoana Akiba (3)
-> Animate Akihabara (3)

Maid cafe – kawiarnia z dziewczynami w stroju służących
-> Cure Maid Cafe (4)
-> @home cafe (5)
-> Cafe Mailish (6)

Cat cafe – czyli kawiarnie z masą kotków biegających koło Ciebie
-> nekojalala (7)
-> cat cafe nyann (8)

akihabara2

SHINJUKU


Shinjuku jest uważane za centrum rozrywki, biznesu i zakupów. Patrząc na poniższą mapę można podzielić tą okolicę na zachód i wschód od stacji metra. Sama stacja metra jest najbardziej ruchliwą stacją kolejową na świecie, która obsługuje więcej niż dwa miliony pasażerów dziennie. Nie zgubcie się tylko 🙂

shinjuku-map

Po lewej stronie od stacji metra jak dla mnie warto jest zobaczyć tylko jedno miejsce:

Tokyo Metropolitan Government Building – Budynek rządowy o wysokości 243 metry z dwoma bliźniaczymi wieżami, dzięki którym można wjechać na 45 piętro i napawać się widokiem Tokio i okolic i to za darmo ;). Byliśmy za dnia i tak nam się spodobało, że przyjechaliśmy wieczorem.

Tokyo Metropolitan Government Building

Po prawej stronie od stacji jest mniej urzędowo i bardziej rozrywkowo:

1. Godzilla – na budynku Shinjuku Toho

2. Kaubukicho – największa w Japonii dzielnica “domów publicznych”, gdzie znaleźć można masę restauracji, barów, klubów, hoteli miłości i wiele innych atrakcji z wydźwiękiem seksualnym. Należy uważać, szczególnie wieczorem.

3. Golden Gai – bardzo specyficzna i mała nocna dzielnica w Kabukicho z ponad 200 małych barów i restauracji.

4. Hanazono Shrine – świątynia zaraz za Golden Gai, taki mały kontrast.

5. Omoide Yokocho – znana też pod nazwą “Piss Alley”. Mała sieć uliczek wzdłuż torów na północny zachód od dworca Shinjuku. Wąskie uliczki wypełnione są dziesiątkami malutkich restauracji serwujących ramen, soba, sushi, yakitori i kushiyaki

6. Tenya Restaurant – tania restauracja z dobrą tempurą. Tak nam zasmakowała, że dwa razy byliśmy

godzilla3

golden gai

Wygląda to trochę jak zaproszenie do lokalu w Golden Gai. Fuj!

shinjuku-shrine

SHIBUYA


Popularna handlowa i rozrywkowa dzielnica Tokio. Centrum mody i kultury młodzieżowej, a jego ulice są kolebką wielu trendów mody i rozrywki w Japonii.

shibuya-map2

Skrzyżowanie Shibuya (1) jest najczęściej pokazywanym przejściem ulicznym w Japonii. Często można je zobaczyć na zdjęciach albo w filmach. Najlepiej ogląda je się z Starbucksa, który jest zaraz obok.

Zaraz obok skrzyżowania i stacji metra stoi posąg psa o imieniu Hachikoo (2). Według opowieści pies czekał na swojego pana codziennie naprzeciwko stacji Shibuya, nawet przez wiele lat po jego śmierci. Dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych miejsc spotkań.

A poza tym Shibuya to głównie domy towarowe i sklepy. Moimi ulubionymi to LOFT (3) i Tokyu Hands (4), gdzie znaleźć mogę masę designerskich produktów do domu i artykułów papierniczych.

Po małych zakupach wreszcie znaleźliśmy tanie miejsce z sushi, sieciówkę Genki Sushi (5).

Sushi

HARAJUKU


W tym miejscu możecie spotkać najbardziej skrajne kultury nastoletnich Japońców i stylów mody. Jest to głównie dzielnica zakupowa dla młodych Japończyków.

harajuku-map

Główną ulicą jest Takeshita Dori (1). Stanowi centralny punkt Harajuku i jego boczne ulice, które są oblegane przez wiele modnych sklepów, butików, sklepów z używanymi ubraniami, punktów z naleśnikami i jedzenie ukierunkowane na mody i trendy nastolatków. Bardzo ruchliwa i zatłoczona ulica w weekendy.

Kolejną zakupową ulicą jest Omotosando (2) nazywana Pola Elizejskimi Tokio. Równoległa do Takeshita Dori. Znajdują się na niej liczne sklepy, butiki, kawiarnie i restauracje, w tym kilku wiodących markowych sklepów mody. Ten obszar generalnie przeznaczony do starszej i bogatszej klienteli niż Takeshita Dori.

Musicie spróbować tamtejszych naleśników / crepe ! Bez problemu do znalezienia na Takeshita Dori.

Po drugiej stronie stacji metra Harajuku niż zakupowe ulice znajduje się Yoyogi Park (3). Jeden z największych i najpiękniejszych parków miejskich Tokio. Stanowi idealne miejsce na jogging, pikniki i inne zajęcia na świeżym powietrzu.

A w parku znajdziecie Meiji (4), czyli najważniejszy chram religii Shinto w Tokio.

DSC_0194

MARUNOUCHI I GINZA


Najbardziej eleganckie sklepy i restauracje znajdują się właśnie w tej dzielnicy. Znajdziecie tam też liczne domy towarowe, butiki, galerie sztuki, restauracje, nocne kluby i kawiarnie.

marunouichi-ginza

My jednak zawitaliśmy na spektaktl do teatru Kabukiza (1). Najlepsze miejsce, żeby zobaczyć teatr kabuki. Sztuka jest wystawiana prawie codziennie i są przeznaczone bilety dla turystów na jeden akt tzw. single act ticket. Nie ma problemu z zakupem bilety tego samego dnia w kasie teatru.

kabukiza

Na naszej liście na następny raz jest Yurakucho Gado-shita (2). Jedno z najbardziej interesujących gastronomicznych dzielnic Tokio, które znajduje się pod podwyższonymi torami kolejowymi północ i południe od Yurakucho stacji.

No i miejsce pod którym zabroniona jest budowa metra, czyli Pałac Cesarski (3). Na zachód od głównej stacji metra Tokio. Wprawdzie nie można dostać się do środka od tak (wymagana jest specjalna rezerwacja??), ale warto przejść się parkiem przylegającym do siedziby cesarza Japonii.

palac-cesarski

INNE


Bardziej rozproszone miejsca w Tokio jakie jeszcze warto zobaczyć.

Warto przejść się po parku Ueno, który mieści między innymi najstarsze Japońskie Zoo (1).

UENO

Niedaleko Ueno, wybraliśmy się na małe zakupy do Ameyoko (2), czyli ruchliwy targ wzdłuż linii Yamantore między stacjami Ueno a Okachimachi. Znajdziecie tam różne produkty: ubrania, torebki, kosmetyki, świeże ryby, suszone żywności i przypraw. Znany z niskich cen, dziwny produktów i możliwości negocjacji. Podobno też warto odwiedzić wieczorem z piwkiem.

ueno-zolwie

Można wjechać na wieże 333 metrową wieżę Tokio (1), aby podziwiać widok miasta. Fajne miejsce obserwacyjne, na która można dojechać windą lub po schodkach na piechotę (taniej). Ewentualnie można wjechać na inny punkt obserwacyjny wybudowany w sumie niedawno, bo w 2005 na tzw. Tokyo Skytree.

tokyo-tower

Niedaleko wieży Tokio jest świątynia buddyjska Zōjō-ji (2).

tower-zojoji

zojoji

Takim obowiązkowym punktem jest Tsukiji Market. Największy rynek hurtowy ryb i owoców morza. To na nim odbywa się znane licytacji ogromnych tuńczyków o 4 lub 5 rano, gdzie może wejść tylko kilku turystów. Dla nas to za wczesna godzina, więc wybraliśmy się po prostu rano. Po 9 jest wstęp wolny i robi ogromne wrażenie.

tsukiji-market

 

Jeżeli ktoś ma ochotę na fajną ale “luksusową” imprezę to może wybrać się do dzielnicy Roppongi. Mimo, że Roppongi to dzielnica imprez i klubów, z których mi nie korzystaliśmy, to znaleźliśmy sobie idealną kawiarnię, kiedy po prostu chcieliśmy odpocząć – Tsutaya Tokyo Roppongi. Tak naprawdę to jest kawiarnia Starbuck połączona z księgarnia Tsutaya. Zamawialiśmy sobie kawkę i braliśmy do poczytania lub książki. Bez problemu mogliśmy znaleźć coś po angielsku.

Trochę hipsterki znajdziemy w ShimokitazawaPołożone trochę dalej od centrum , tak naprawdę to takie małe miasto. Bardzo popularne wśród młodych ludzi. Istnieje tam wiele małych sal teatralnych, klubów, barów i sklepów z używanymi płytami. Bardzo popularne są sklepy z odzieżą używaną i taką z lat 70.

Niestety nie trafiliśmy tam ostatnim razem ale na pewno w tym roku pojedziemy do Studio Ghibli Museum. To takie muzeum sztuki i animacji Studio Ghibli, czyli tego pana Hayao Miyazaki od najbardziej znanych japońskich animacji (Mój Przyjaciel Totoro, Ruchomy Zamek Hauru). Położony na obrzeżach Tokio i bilety trzeba kupić kilka dni wcześniej.

ADRESY POWYŻSZYCH MIEJSC

Spodobał Ci się post? Podziel się nim...